Καρμιώτισσα - Θ.Ο.Ι. 2-2 Φιλικό με προσωπικότητα

Μια καθαρή εικόνα του τι εστί επίπεδο Β΄ κατηγορίας είχαν την ευκαιρία να διαπιστώσουν οι παίκτες μας. Με αντίπαλο μια ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει, με εξαιρετικό έμψυχο υλικό και πολύ καλές υποδομές, μέτρησαν δυνάμεις και είδαν πόσο δύσκολο και αμφίρροπο θα είναι το πρωτάθλημά μας. Πολύ καλή η ομάδα της Λεμεσού στα πρώτα 45' είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά κατά παράδοξο τρόπο τα γκολ προήλθαν από αντεπιθέσεις σε λάθη μας. Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθουμε, τα λάθη σε αυτή την κατηγορία τιμωρούνται. Χαρακτηριστικό του ημιχρόνου ήταν οι τρεις κλασικές ευκαιρίες μας σε φάση αντεπίθεσης και για εμάς, όπου όμως δεν κάναμε καλές τελικές επιλογές. Το ημίχρονο τελείωσε με 1-0 με γκολ του Πάντου, ενώ με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Οπάρα έκανε το 2-0 μετά από προσωπική ενέργεια. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας πήρε τον έλεγχο, έδειξε να προσαρμόζεται στο ρυθμό και να απαντά με περισσότερα τρεξίματα και θέληση στον αντίπαλο. Έτσι κατάφερε να ισοφαρίσει με δυο οργανωμένες πολύ καλές επιθέσεις, με πολύ ωραία γκολ των Νάντο και Καπαρτή, από σπουδαίες ασίστ των Χατζηπαντελίδη και Θεοφάνους. Σίγουρα η ομάδα μας πρέπει να βρει ρυθμό και νοοτροπία Β΄ κατηγορίας, αφού ναι μεν έχει ομοιογένεια και καλό σύνολο αλλά χρειάζεται ακόμα χρόνο για να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα.

Πολύ θετική η παρουσία των τερματοφυλάκων μας σε αυτό το παιχνίδι, που φαίνεται να ξεπερνούν το στάδιο κόπωσης. Γενικά όλη η ομάδα είναι κάπως κουρασμένη και από αυτή την εβδομάδα ξεκινάει το τελευταίο στάδιο προετοιμασίας, με στόχο να γίνουμε πιο γρήγοροι και πιο δημιουργικοί με πιο φρέσκα πόδια.