Το αποτέλεσμα μας αδικεί και μας πεισμώνει

ΑΜΑΘΟΥΣ - ΘΟΙ 1-1

Παρά την καλύτερη σε διάρκεια και ποιότητα εμφάνιση εκτός έδρας της ομάδας μας ο αντίπαλος κατάφερε να πάρει, με τη βοήθεια της τύχης και της αστοχίας μας, τον βαθμό της ισοπαλίας. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 1-1 η γηπεδούχος ομάδα έκανε καθυστερήσεις, βλέποντας το τελευταίο 20λεπτο να χάνονται η μια μετά την άλλη οι ευκαιρίες για το Θ.Ο.Ι. Η πιο άτυχη στιγμή ήταν για εμάς το δοκάρι με τον Καπαρτή στο 90 ενώ είχαν προηγηθεί κραυγαλέες ευκαιρίες από τον ίδιο και τους Φιλανιώτη (2), Αντωνίου(2) και Μάρη. Η Αμαθούς έπαιξε με αντεπιθέσεις και κατάφερε σε μια από αυτές, έστω και με τη βοήθεια του χεριού του παίκτη της για να ελέγξει την μπάλα, να ισοφαρίσει το γκολ του Γιάννου Ιωάννου. Για μια ακόμη φορά ο Αντωνίου αποχώρησε τραυματίας από διπλό κτύπημα μέσα στην περιοχή του αντιπάλου, το οποίο δεν καταλογίστηκε σαν πέναλτι με το δικαιολογητικό ότι αφέθηκε πλεονέκτημα, κάτι που φυσικά αντιτίθεται στους κανονισμούς.

Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε την Αμαθούς Αγίου Τύχωνα για την φιλοξενία της που ήταν εξαιρετική, δείχνοντας ομάδα με αθλητικό πνεύμα και σεβασμό του εαυτού της και του παιχνιδιού, σεβόμενη τον αντίπαλο. Καμία αντέγκληση, καμία βιαιότητα και μόνο καθαρό ανταγωνιστικό παιχνίδι. Οφείλουμε να ανταποδώσουμε τη φιλοξενία στο δεύτερο γύρο και να είμαστε αντίπαλοι μόνο 90 λεπτά στο γήπεδο.

Το Θ.Ο.Ι. για πρώτη φορά διατήρησε τον ίδιο γρήγορο και επιθετικό ρυθμό σε όλο το 90λεπτο.

Πολύ βροχή κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης έκανε το γήπεδο βαρύ αλλά και οι δυο ομάδες κατάφεραν να προσαρμοστούν.

Ήταν το πρώτο γκολ του Γιάννου Ιωάννου εδώ και 5 χρόνια και μάλιστα με αριστερό πλασέ.

Εξαιρετική η φυσική κατάσταση και οι τοποθετήσεις του διαιτητή εφάμιλλες με αυτές του αδελφού του που είναι διεθνής διαιτητής.

Κρατάμε και εκτιμάμε τον πόντο εκτός έδρας και πεισμώνουμε να ζητάμε περισσότερα με τέτοιες παρόμοιες εκτός έδρας εμφανίσεις.