Το σωματείο ιδρύθηκε το 1948 και το αρχικό του όνομα ήταν Θρησκευτικό Ορθόδοξο Ίδρυμα Αγία Παρασκευή Κάτω Λακατάμιας. Μια χρονιά που άφησε το σημάδι της στα ποδοσφαιρικά δρώμενα του τόπου, αφού σήμανε τη διάσπαση των σωματείων σε δεξιά και αριστερά. Η πολιτικοποίηση του ποδοσφαίρου και του αθλητισμού γενικότερα είναι πλέον γεγονός. Χρώματα του σωματείου επιλέγονται το κίτρινο της Ορθοδοξίας και το μπλε του ελληνισμού.

Το σωματείο παρέμεινε με αυτό το όνομα μέχρι το 1969. Τη χρονιά αυτή ιδρύεται η Ένωση Νέων Λακατάμιας, η οποία σχεδόν αμέσως συνενώνεται με το ΘΟΙ και η ονομασία γίνεται πλέον Ένωση Νέων ΘΟΙ Λακατάμιας, ονομασία που παραμένει μέχρι σήμερα.

Από το 1973 το σωματείο στεγαζόταν σε ιδιόκτητο οίκημα, δίπλα από το οποίο ήταν και το παλιό γήπεδο, στο χώρο όπου σήμερα είναι η νέα εκκλησία της Αγίας Παρασκευής.

Οι ανάγκες για ανέγερση νέας εκκλησίας σε συνδυασμό με τη φιλοδοξία των μελών του σωματείου για απόκτηση ενός μοντέρνου αθλητικού κέντρου οδήγησαν το 1994 στη σύσταση μιας επιτροπής, η οποία άρχισε αμέσως δουλειά με στόχο την υλοποίηση του αθλητικού κέντρου. Τρία χρόνια αργότερα, το 1997, το αθλητικό κέντρο είναι έτοιμο και το Δεκέμβριο του ιδίου έτους το σωματείο μεταστεγάζεται στο ιδιόκτητο αθλητικό κέντρο, στην οδό Ακαδημίας 20.

Το 1961 η ποδοσφαιρική ομάδα του σωματείου εντάσσεται στην ΕΠΟΠΛ. Κατακτά δυο νταμπλ ενώ αρκετές φορές αναδεικνύεται πρωταθλήτρια στον όμιλό της. Το 1976 η ομάδα εντάσσεται στην Γ Κατηγορία της ΚΟΠ. Κατά τις περιόδους 1976-77, 1977-78, 1978-79 και 1979-80 κατακτά τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος Γ Κατηγορίας. Την περίοδο 1982-83 αναδεικνύεται πρωταθλήτρια και ανεβαίνει στη Β Κατηγορία, όπου παραμένει μέχρι και την περίοδο 1988-89 που υποβιβάζεται στην Γ Κατηγορία. Την περίοδο 1991-92 ανεβαίνει και πάλι στη Β Κατηγορία αλλά την αμέσως επόμενη περίοδο, 1992-93 υποβιβάζεται και πάλι στην Γ Κατηγορία. Την επόμενη περίοδο, 1993-94 υποβιβάζεται στην Δ Κατηγορία και την επόμενη χρονιά, 1994-95 προβιβάζεται στην Γ Κατηγορία και παραμένει εκεί μέχρι και την περίοδο 1997-1998 που ξαναπέφτει στην Δ κατηγορία. Την περίοδο 1998-99 προβιβάζεται και πάλι στην Γ Κατηγορία. Την περίοδο 1999-2000 κατέκτησε για δεύτερη φορά το πρωτάθλημα Γ΄ κατηγορίας και μαζί εξασφάλισε την άνοδο στη Β΄ κατηγορία, στην οποία παρέμεινε για 5 συνεχόμενες περιόδους. Την περίοδο 2000-01 τερμάτισε στην πέμπτη θέση, την περίοδο 2001-02 στην 11η θέση, την περίοδο 2002-03 στην 8η θέση και την περίοδο 2003-04 στην 11η θέση. Την περίοδο 2004-05 τερμάτισε στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο ανόδου στην Α΄ κατηγορία για πρώτη και μοναδική φορά στην ιστορία της. Την επόμενη περίοδο 2005-06, τερμάτισε στη 14η και τελευταία θέση του, πετυχαίνοντας 1 νίκη και 4 ισοπαλίες σε 26 αγώνες. Ο πρώτος βαθμός της ομάδας στην ανώτατη κατηγορία ήλθε στις 17 Σεπτεμβρίου 2005   όταν απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία με την ΑΠΕΠ (1-1). Ακολούθησε η εντός έδρας η ισοπαλία (1-1, 24 Σεπτεμβρίου 2005) με το Διγενή Μόρφου την αμέσως επόμενη αγωνιστική. Ο επόμενος βαθμός ήλθε την 5 αγωνιστική στην εκτός έδρα ισοπαλία με τον Εθνικό Άχνας, πάλι με σκορ 1-1 (1 Οκτωβρίου 2005). Η τελευταία ισοπαλία ήλθε τη 16η αγωνιστική, πάλι με αντίπαλο την ΑΠΕΠ Πιτσιλιάς (0-0, 21 Ιανουαρίου 2006). Την 24η αγωνιστική κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη στην ανώτατη κατηγορία, όταν κέρδισε εκτός έδρας με 1-0 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας (30 Απριλίου 2006). Την περίοδο 2006-07 συμμετείχε στη Β΄ κατηγορία, τερματίζοντας στην 4η θέση. Την περίοδο 2007-08 τερμάτισε στη 10η θέση του πρωταθλήματος. Την περίοδο 2008-09 δεν απέφυγε τον υποβιβασμό, τερματίζοντας στη 12η θέση. Την περίοδο 2009-10 ακολούθησε νέος υποβιβασμός, αφού και πάλι τερμάτισε στη 12 θέση. Την περίοδο 2010-11 τερμάτισε στην 5η θέση του πρωταθλήματος Δ΄ κατηγορίας. Στην ίδια θέση τερμάτισε και την περίοδο 2011-12. Για την περίοδο αυτή βραβεύτηκε από την ΚΟΠ ως ομάδα ήθους στη Δ΄ κατηγορία. Την περίοδο 2012-13 κατάφερε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για την Γ΄ κατηγορία, αφού τερμάτισε στην 3η θέση. Την ίδια περίοδο κατέκτησε για πρώτη φορά το Κύπελο Κύπρου Γ και Δ Κατηγορίας, όντας η πρώτη ομάδα Δ΄ κατηγορίας που κέρδισε το τρόπαιο. Την επόμενη περίοδο, 2013-14, παρόλο που εξασφάλισε την τρίτη θέση, θέση που τα προηγούμενα χρόνια οδηγούσε σε άνοδο στην ανώτερη κατηγορία, παρέμεινε στην κατηγορία αφού προβιβάστηκαν μόνο 2 ομάδες, λόγω της αναδιάρθρωσης των πρωταθλημάτων, αναδιάρθρωση που έγινε με αλλαγή της προκήρυξης, και αφού πρώτα ξεκίνησε το πρωτάθλημα Γ Κατηγορίας.

Η επόμενη χρονιά αποδεικνύεται μια από τις πιο επιτυχημένες χρονιές στην ιστορία του σωματείου. Για πρώτη ίσως φορά το σωματείο ακολουθεί πορεία πολυπρωταθλητισμού. Η ομάδα των Αντρών κατακτά το πρωτάθλημα Γ Κατηγορίας μετά από μια φρενήρη πορεία. Με 16 νίκες, 8 ισοπαλίες και 2 ήττες (εκ των οποίων η μια από τη Δικαστική Επιτροπή), συντελεστή τερμάτων 45-19, τερματίζει στην πρώτη θέση 10 ολόκληρους βαθμούς μπροστά από τη δεύτερη στη βαθμολογία ομάδα, κατακτώντας το πρωτάθλημα και πανηγυρίζοντας την άνοδό της στη Β Κατηγορία. Η ομάδα των Νέων κάτω των 21 κερδίζει πανηγυρικά την άνοδο της στην Α Κατηγορία, ενώ η ομάδα των Νέων κάτω των 17 προκρίνεται στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Premier, όπου έχει μια πάρα πολύ καλή πορεία. Η ομάδα των Νέων κάτω των 13 προκρίνεται στο Παγκύπριο Πρωτάθλημα Premier, όπου κατακτά το πρωτάθλημα αήττητη έχοντας να επιδείξει την καλύτερη επίθεση και άμυνα του πρωταθλήματος. Επιστέγασμα της χρονιάς ήταν η ανακήρυξη και βράβευση του σωματείου σαν σωματείου ήθους Γ Κατηγορίας για την περίοδο 2014-2015.