Πρωτάθλημα και για τους U17

Η ομάδα μας των U17 πανηγύρισε την κατάκτηση του τίτλου στο Πρωτάθλημα Premier U-17 Α', Β', Γ', Δ' Κατηγορίας 2013 - 2014.

Η απονομή του τίτλου στους πρωταθλητές έγινε μετά τη λήξη του χθεσινού αγώνα του ΘΟΪ με τον Εθνικό Λατσιών. Η απονομή του πρωταθλήματος έγινε από τον Διευθυντή Πρωταθλημάτων Μικρών Κατηγοριών ΚΟΠ κ. Χάρη Κυρίλλου.

Μέσα από τη διαδρομή των 14 αγωνιστικών η ομάδα μας συγκέντρωσε 37 βαθμούς από 12 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι κερδίσαμε και τους επτά αγώνες που δώσαμε μακριά από την έδρα μας. Στην έδρα μας είχαμε 5 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Είχαμε την 3η καλύτερη επιθετική γραμμή με 47 τέρματα και την καλύτερη αμυντική γραμμή με παθητικό 11 τέρματα. Πρώτος σκόρερ της ομάδας αναδείχτηκε ο Ανδρέας Γεωργίου με δέκα τέρματα.

Για την ιστορία αναφέρουμε ότι στον χθεσινό αγώνα με τον Εθνικό Λατσιών, που δεν είχε καμιά βαθμολογική σημασία για μας, αφού είχαμε ήδη κατακτήσει το πρωτάθλημα, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από το 35ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Οι δεκαεφτάρηδες μας όμως στην επανάληψη, παίζοντας σαν πραγματικοί πρωταθλητές κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 56ο με τον Δημήτρη Καϊλη ενώ στο 70ο ο Γιώργος Μπίτουλας μας έβαλε σε θέση οδηγού και τέλος στο 80ο ο Σωτήρης Κυριάκου έγραψε το τελικό 3-1 υπέρ μας.

Μετά το τέλος του αγώνα, τα παιδιά του Εθνικού Λατσιών, δείχνοντας το δρόμο για το ευ αγωνίζεσθαι, σχημάτισαν αψίδα μέσα από την οποία πέρασαν οι ποδοσφαιριστές μας, δίνοντας τα χέρια στους ποδοσφαιριστές του Εθνικού.

Στη συνέχεια έγινε η απονομή των μεταλλίων και τελικά η απονομή του κυπελλου του πρωταθλητή.